Boks – informacje podstawowe

Boks to sport walki, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą jedynie przy użyciu pięści osłoniętych specjalnymi rękawicami. Inaczej nazywa się go pięściarstwem. Niewątpliwie należy on do najstarszych dyscyplin sportowych i znany był już w starożytnej Grecji oraz Rzymie, gdzie wchodził w zakres programu greckich igrzysk olimpijskich. Warto nadmienić, że walka bokserska polega na tym, by biorący w niej udział zawodnicy, zadawali sobie techniczne ciosy. Wyróżnia się zatem ciosy proste, ciosy sierpowe oraz tak zwane haki, czyli ciosy kierowane od dołu – podbródkowe lub na korpus. Co jeszcze warto wiedzieć o boksie? Najważniejsze informacje związane z tym sportem walki znajdziecie w dalszej części tekstu.

Historia boksu

Boks, jak już wspomnieliśmy, znano już w starożytnym Rzymie oraz w starożytnej Grecji, gdzie włączono go do programu ówczesnych igrzysk olimpijskich. Ówczesne starcia dwóch zawodników były bardzo brutalne i często kończyły się śmiercią. Pozbawiony określonych reguł boks starożytny miał niewiele wspólnego z tą walką, którą praktykuje się ówcześnie.

Warto również wspomnieć, ze boks jako dyscyplina sportowa narodził się w 1719 roku w Anglii. Wówczas to James Figg, uznawany za pierwszego w historii mistrza Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie tak zwaną „akademię” boksu. Ówcześnie walczący nie nosili żadnych rękawic i zadawali ciosy do chwili, dopóki któryś z nich zupełnie nie opadł z sił.

W 1730 roku Jamesa Figga zastąpił Jack Broughton, który przez 18 lat zachował mistrzowski tytuł. Ponadto, co niezwykle ważne, jako pierwszy skodyfikował podstawowe zasady tego sportu. Doszło do tego, gdy sam był wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swoich przeciwników, George’a Stevensona. Wtedy to sformułował i wprowadził w życie zbiór reguł walki.

Jednak rękawice, które niewątpliwie kojarzone są z boksem i stanowią podstawowy atrybut boksera, pojawiły się dopiero w 1881 roku. Zaś w 1916 podjęto decyzję o ograniczeniu oficjalnych walk o mistrzostwo do piętnastu rund po trzy minuty każda, z jednominutowymi przerwami.

W przypadku amatorów, których walki bokserskie również się odbywały, formułę ograniczono do trzech trzyminutowych rund. W latach 80. XX wieku, kiedy to doszło do tragicznej śmierci koreańskiego boksera Kim Duk-koo, walki zawodowe ograniczono już do dwunastu rund.

Jakie są rodzaje boksu?

Istnieją różne rodzaje boksu, które wykorzystują główne techniki bokserskie, czyli uderzenia pięścią przy użyciu specjalnych rękawic bokserskich. Warto podkreślić, ze kopnięcia są tutaj niedozwolone. Jednak odmianą boksu, który dopuszcza konanie, jest kick-boxing. Warto także wspomnieć, ze te sporty walki, czyli boks, to walka w Stójce, zatem przeciwnik który leży, nie może kontynuować walki, do momentu aż znowu wstanie. Walka w parterze jest więc niedopuszczalna.

Boks syjamski, czyli tajski, to rodzaj boksu, który mocno wykorzystuje walkę w klinczu, czyli inaczej mówiąc – walkę w zwarciu Jest to przytrzymywanie się zawodników rękami tylko podczas walki w stójce. Uderzenia tutaj wykonuje się głównie łokciami oraz kolanami.

Boks chiński dopuszcza typowe ciosy bokserskie, czyli ciosy pięściami, kopnięcia oraz rzuty. Ponadto wykorzystuje on również elementy chińskich sztuk walki.

Boks birmański to rodzaj kick-boxingu, który zbliżony jest do boksu tajskiego. W tej walce nie używa się żadnych ochraniaczy, a ręce zawodnicy owijają materiałem Ponadto można uderzać głową, kopać oraz obalać przeciwnika na ziemię.

Boks francuski, czyli savate, wyróżnia się na tle innych odmian kick-boxingu tym, że walczący są w butach.

Kick-boxing amerykański wywodzi się zaś z karate, a dokładniej z full-contact karate, gdzie dopuszcza się uderzenia rękami i nogami.

Kick-boxing japoński uznaje się za rodzaj boksu tajskiego, gdzie dopuszcza on uderzenia pięściami, łokciami, kopnięcia kolanami, a nawet rzuty judo.

Warto jednak nadmienić, że w żadnym rodzaju boksu nie są dozwolone ciosy poniżej pasa. Ponadto, jak wspomnieliśmy, zawodnik lezący nie może walczyć do momentu aż nie wstanie. To niewątpliwie łączy wszystkie rodzaje boksu, bez względu na ich korzenie.

Jak przygotować się do trenowania boksu?

Treningi bokserskie wymagają dobrej kondycji fizycznej oraz znacznej siły mięśniowej. Oprócz skutecznego zadawania ciosów, liczy się również właściwa technika, koncentracja oraz szybkość. Nie tylko mięśnie obręczy barkowej raz rąk mają znaczenie, ale ważna jest także zwinność nóg oraz refleks w unikaniu ciosów przeciwnika. Jednak podstawowym elementem techniki w walce bokserskiej są właśnie ciosy. Warto wiedzieć, że prawidłowo zadawane ciosy bokserskie powinny być przednią, wypchaną częścią zamkniętej rękawicy i kierowane mają być w przednie oraz boczne części głowy, do linii uszu oraz powyżej pasa z przodu i z boku do linii ramion opuszczonych luźno wzdłuż tułowia.

Co warto wiedzieć o ciosach bokserskich?

Rozróżniamy trzy rodzaje ciosów – sierpowe, proste i ciosy od dołu. W zależności zaś od ręki, którą je wykonujemy, mamy także ciosy prawe lub lewe. Ponadto w zależności od celu ataku, wymieniamy jeszcze ciosy na górę, czyli w głowę oraz ciosy w dół, czyli w tułów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę także zasięg ręki, wyróżnia się ciosy krótkie i ciosy długie. Najczęściej w walkach bokserskich stosowane są ciosy proste, które charakteryzują się dużą skutecznością i szybkością. Ciosy proste wykorzystuje się do ataku na dystans i w półdystansie oraz jako kontrciosy w obronie. Co więcej – rozróżnia się cztery podstawowe ciosy proste: lewy prosty na górę, lewy prosty na dół, prawy prosty w górę i prawy prosty na dół.

Natomiast ciosy sierpowe to ciosy boczne. Najczęściej stosuje się je w półdystansie i wyróżniają się silna pracą skrętną tułowia z przeniesieniem całego ciężaru ciała w kierunku ciosu. Do ich wykonania jest konieczna współpraca nóg, bioder oraz barków.

Ciosy z dołu zadaje się ręką ugiętą w łokciu i stosuje się je w półdystansie, zwarciu, ataku a nawet w obronie.

Jeśli chodzi o pozycje obronne w boksie, wyróżniamy: odskok, odchylenie, gardę oraz zakrok.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że boks jest sportem bardzo wymagającym. Poza tym nie każdy zawodnik może mierzyć się z każdym. W boskie obowiązują kategorie wagowe, których bez względu an to, czy chodzi o walki amatorskie, czy starcia profesjonalistów, przestrzega się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *