Trening zapaśniczy – ćwiczenia, które można wykonywać w domu

Niektórym zapasy kojarzą się z ogromnym wysiłkiem i zadziwiającą sprawnością fizyczną I jest to oczywiście prawda. Jednak trening zapaśniczy z powodzeniem możemy realizować w domu jak i na siłowni. Nie jest on monotonny oraz nie grozi różnymi przeciążeniami. Ponadto trening zapaśniczy poprawia kondycję, sprawność fizyczną oraz kształtuje sylwetkę. Jakie zatem ćwiczenia z treningu zapaśniczego warto włączyć do codziennych aktywności sportowych? Podpowiadamy!

Historia zapasów

Zapasy jest to sport walki, który polega na fizycznym zmaganiu się dwóch zawodników, których walka odbywa się wręcz poprzez stosowanie odpowiednich chwytów oraz rzutów. Początków tego sportu należy szukać w czasach starożytnych. Otóż zapasy były jedną z konkurencji igrzysk olimpijskich, które organizowano ówcześnie w antycznej Grecji. Nie ulega wątpliwości, że były to pierwsze zmagania o charakterze sportowym. Ponadto podkreślić należy, ze zapasy jako forma bezkrwawego współzawodnictwa znane są także z okresów poprzedzających epokę hellenistyczną. Walka w zapasach trwa dwie rundy po dwie lub trzy minuty, a przerwą trzydziesto sekundową.

Zmagania zapaśnicze odbywają się na najczęściej okrągłej macie. Podczas tych zawodów występuje dwóch zawodników z jednej kategorii wagowej, z których jeden występuje w czerwonym trykocie, zaś drugi w niebieskim.

Warto zaznaczyć, że zapasy dzielą się na dwa style – klasyczny i wolny. W stylu klasycznym dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa. W stylu wolnym można chwytać przeciwnika również za nogi. Ciekawostką jest to, ze przed II wojną światową zwano je w Polsce walką francuską i amerykańską.

W zapasach bezwzględnie zabronione są techniki duszenia czy wszelkie dźwignie. Natomiast ogromne znaczenie ma siła, szybkość, spryt oraz instynkt zawodnika.

Trening zapaśniczy i ćwiczenia zapaśnicze

Nie da się ukryć, że trening zapaśniczy kojarzy się przede wszystkim z siłą oraz wytrzymałością, ale te dwa aspekty wcale nie są wystarczające. Zapaśnicy muszą być także zwinni, mieć wygimnastykowane oraz elastyczne ciała, dlatego ich trening musi być wszechstronny. Warto wiedzieć zatem, ze do treningu zapaśniczego nie są potrzebne żadne sprzęty, dlatego też z powodzeniem można wykonywać je w domu. Ponadto Ci, którzy nie lubią długich i powtarzających się serii ćwiczeń, tutaj z pewnością ich nie znajdą. Warto także zaznaczyć to, że podczas takiego treningu nie ma zagorzenia przeciążenia mięśni.

Jeśli już zdecydujemy się na rozpoczęcie takich treningów, bardzo ważne jest to, by pamiętać o łączeniu jego różnych form – elementów obrotowych, dynamicznych oraz wytrzymałościowych. Ponadto dobre efekty przynoszą również ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Jakie ćwiczenia z treningu zapaśniczego możemy wykonywać w domu?

 1. Przysiad i wyskok
 2. Chód gąsienicy
 3. Wykroki
 4. Wspinaczka w podporze
 5. Głębokie pompki
 6. Rozciąganie

Jakie elementy treningu zapaśniczego możemy wykonać na siłowni?

 1. Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej
 2. Uginanie nóg leżąc na maszynie
 3. Unoszenie nóg w pozycji leżącej na ławce płaskiej
 4. Uginanie ze sztangą
 5. Wiosłowanie jednorącz w opadzie tułowia
 6. Podciąganie nóg z obciążeniem w zwisie
 7. Skok na podwyższenie z miejsca

Jakie efekty daje nam trening zapaśniczy?

Trening zapaśniczy, podobnie jak inne sporty walki, przynosi nam wiele korzyści. Znacznie poprawia on kondycje fizyczną, ale to nie wszystko. Dzięki trenowaniu zapasów możemy poprawić także dynamikę ruchu oraz stać się bardziej gibkimi. Ponadto ten rodzaj aktywności, czyli trening zapaśniczy, znacznie poprawiaj nogi, raniona i przedawniona, a także mięśnie klatki piersiowej, kończyn dolnych, górne mięśnie pleców czy mięśnie brzucha. Nie ulega więc wątpliwości, ze jest to trening kompleksowy.

Podsumowanie

Warto jednak pamiętać, że do każdego treningu należy odpowiednio się przygotować i nie rozpoczynać aktywności fizycznej od wymagających ćwiczeń bez wcześniejszego rozgrzania mięśni. Niezwykle ważne jest również rozciąganie, o czym powinniśmy pamiętać zawsze – przed treningiem i po jego wykonaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *